2000 – Premiéra byla v Brně a prodělalo se…

22. a 23. září, Rondo
vítěz: Edgar Torronteras ze Španělska, 2. Kuchař

Další hvězdy: Mad Mike Jones a Tommy Clowers z USA, Jeremy Lamblin a Manu Troux z Francie, Kornel Nemeth z Maďarska, Petr Kuchař

Praha byla v ten zářijový čas okupována byrokraty z Mezinárodního měnového fondu. Proto padla volba premiérové cti na brněnskou halu Rondo.

„Šílenci na motorkách poletí pod střechou,“ lákaly místní noviny. „Chlapíky, kteří se zanedlouho představí v brněnské hale, by psychiatři jistě nejraději ihned poté pochytali a pozavírali do svých ústavů. Totální ztráta pudu sebezáchovy, naprostá absence strachu značící šílenství, napsali by na zdůvodněnou v chorobopisech.“ Díky americké manažerce se podařilo zajistit skutečně přední jezdce. „Byli drazí, ale zafungovalo to,“ vzpomíná promotér Marek Rejman. Mluvilo se o 34 000 dolarech, tehdy víc než milionu korun.

Vyhrál Edgar Torronteras i s nateklým kolenem, Mad Mike Jones druhý den nenastoupil, protože si v tréninku polámal žebra. A Petr Kuchař se sešroubovanou páteří ukázal, že se za půl roku naučil tolik, aby se mohl měřit s nejlepšími. „Byli docela překvapeni, co umím. Podle jejich názoru bych mohl v Americe jezdit do desátého místa,“ vyprávěl tehdy nadšeně.

Trikem číslo jedna byl tehdy superman Seatgrab, při kterém se publikum dostávalo do stavu šílenství. Dnes patří do kategorie old school a závod s ním rozhodně nevyhrajete. „Seděli jsme před začátkem takhle s Petrem Manichem (nejbližší spolupracovník, pozn. red.)
a říkali si: „Co když nepřijdou lidi? A oni nepřišli…,“ krčí rameny Rejman. Ze sedmitisícové kapacity naplnili při dvou představeních možná čtvrtinu. „Akce to byla parádní, ale atmosféra poněkud smutná. Menší hala a ještě prázdná, lidi nevěděli, o co jde,“ dodává Kuchař. Výsledek? Mínus jedna devět. Milionu. To si chlapci z GSMA pamatují přesně. „Nebudeme přece sr…,“ řekli si. A nevzdali. A nikdy nelitovali.

Marek Rejman vzpomíná…
„Kromě toho, že jsme uspořádli první FMX akci v Evropě se stala ještě jedna zásadní věc. Mad Mike Jones nám po poslední akci na večeři ukázal, jak se pije tequila suicide. Byla to jedna z velkých lekcí v mém životě. Tenkrát jsem pochopil, že některé věci prostě nemá smysl zkoušet.“

Co se dělo ve světě…
Carey Hart se v roce 2000 na Gravity Games v Americe pokusil o první backflip na motorce. Pokus byl úspěšný a Carey tak odstartoval neuvěřitelnou vlnu šílenství jménem FMX, která trvá dodnes!