2001 – Stěhování do Prahy. Začíná nekonečný mejdan…

19. a 20. října, Paegas arena (Sportovní hala)
vítěz: Mike Jones z USA, 3. Petr Kuchař

Další hvězdy: Tommy Clowers a Jeff Tilton z USA, Öystein Kjörstad z Norska, Fred Bescanot z Francie, k tomu na BMX Matt Hoffmann z USA

Přesun do října, do Prahy a do Sportovní haly. „Sehnat jezdce už bylo snadný, zajímali se sami. Byl to kámošský mejdan a oni byli pyšní, že jsou jeho součástí,“ vzpomíná šéf Marek Rejman. Kraloval tady šílený Mike Jones. Říká se o něm, že když pije tequillu, tak si citron kape do oka a sůl šňupe nosem. Čerstvý vítěz zimních X Games předvedl Polibek smrti, Kiss of Death, dechberoucí trik, při němž se pověsil za motorku do vzduchu nohama nahoru. Taky divočil, až přepadl přes řidítka, srazil kamerama, zahodil trofej za vítězství. A co se dělo na afterpárty? Ani nechtějte slyšet.

Druhý den dojelo jen kvarteto statečných. Francouz Bescanot si vykloubil rameno a poškodil vazy už při tréninku, Nor Kjörstad si zlomil ruku. Držel se Petr Kuchař, třetí v pořadí, se stal prvním českým mistrem. Přestože mu pár dní před tím ukradli jeho speciál a musel jezdit na sériovém stroji. „Při jízdě jsem si nebyl tak jistý a při našponovaných skocích jsem se trochu bál,“ přiznal. Nachystal se doma v Hustopečích, kde už měl vlastní freestylový areálek se šesti skoky a rampami. A taky ukázal svůj objev. Desetiletý Petr Pilát na pětašedesátce vyplnil zatím jen přestávku. Vyprávěl už o sedmi zlomeninách a čtvrtmilionových nákladech na sezonu.

Na ploše ohraničené hokejovými mantinely museli rideři stlačit skoky ze třiceti metrů na maximálně dvaadvacet. Vešla se i U-rampa, kde předvedl své triky americký šampion na BMX Matt Hoffman. I s naraženým kolenem. „Vždycky jsme to brali jako zábavu a chtěli přidat něco navíc,“ připomíná Petr Manich, druhý z otců akce.

Rozpočet narostl na pět milionů, hlína do větších prostor stála ranec. Přišlo už deset tisíc lidí. „Přesto to byl pro nás průser.” Jenže zavolali lidi z Radiomobilu (dnešní T-Mobile), že dělají Extreme tour a že se jim to moc líbilo. „Ta investice se nám zhodnocuje dodnes,“ dodává Rejman.