17 října

2002 – Show must go on i bez drahého krále X Games

2. listopadu, Paegas arena (Sportovní hala)
vítěz: Mike Jones z USA, 5. Petr Kuchař

Další hvězdy: Tommy Clowers a Jake Windham z USA, Andy Bell a Reagan Sieg z Kanady, Martin Koreň, Libor Podmol, Petr Pilát, k tomu na BMX Jamie Bestwick z Velké Británie

Tahle akcička si začíná dělat pořádný jméno. Už čtrnáct jezdců, skoro milion korun v přepočtu na prémiích. Průnik do hlavního zpravodajství České televize. Další důležité jméno v akci, sám pan Andy Bell. „Po americké cestě rok předtím jsme s Kuchtou nasbírali nejvíc kontaktů a věděli líp, jak na to,“ vzpomíná Marek Rejman. Mohl si dovolit odmítnout i Mike Metzgera, čerstvého vítěze X Games. Ten chtěl za příjezd 15 000 dolarů a dalších 30 000, tehdy po víc než třiceti, za back-flip. Dokázal ho jako třetí člověk na světě. Ostatně premiéra zásadního triku v podání Corey Harta, manžela zpěvačky Pink, nakopla FMX do jiných dimenzí. „Vzbudila novou motivaci a přinesla ohromnou energii,“ připomíná český jezdec Martin Koreň, který si tu prošel domácím křtem.

Kraloval opět Mike Jones. Ve všech třech kolech před osmi tisíci řičícími fanoušky. A vydělal si pět tisíc dolarů. Lítalo se zase dál, otevřeli se mantinely za brankami. Však přípravy trvaly dva dny, protože v chodbě haly se nemohly minout dvě avie s hlínou. Petr Kuchař skončil sice „až“ pátý, ale potvrdil, že patří do elitní partičky jezdců. Však pár dní před tím dubloval při pražském natáčení akčního filmu XXX s Vinem Dieslem. Američanům se tady zabil na motorce jeden z nejlepších kaskadérů, který udělal chybu s padákem. A Kuchta se pak rozjel proti opravdické zdi a nad ní ještě vyšvihl Supermana. Opět se ukázal už jedenáctiletý Pilník, jehož táta musel pomalu násilím stahovat ze sedla, jak se mu to líbilo. Skákat zkoušela i 12letá Jana Bártová. „My se nebáli, naopak. Děti jsme vždycky podporovali. A časem se nám to vyplatilo,“ připomíná jeden z šéfů Petr Manich účast na motokrosové No Fear sérii.

Další BMX kousky tady v exhibici předvedl věhlasný britský kouzelník Jamie Bestwick.

Show must go on!