17 října

2003 – První back flip. Fehr na vypůjčené motorce!

18. října, Paegas arena (Sportovní hala)
vítěz: Jake Windham z USA, 5. Libor Podmol

Další hvězdy: Jeff Fehr, Andy Bell a Reagan Sieg z Kanady, Alvaro Dal Farra, Micky Monti, Jader Toninello a Massimo Bianconcini z Itálie, Martin Koreň, Libor Podmol, Aleš Liemann, k tomu na BMX Jamie Bestwick z Velké Británie

Přepíšeme dějiny. Hezky česky. Tak se chystal čtvrtý díl Létajících motorek. Ten rok jen dvanáct lidí na světě vyšroubovalo back flip, salto vzad. Mezi nimi Petr Kuchař, jediný
Evropan. Přípravy vrcholily. Čtyři miliony dělal rozpočet. Čtyřicet lidí makalo, do Sportovní haly se točilo šest set avií se 700 m2 hlíny. Pět dní před akcí si Petr Kuchař dojel ráno do bohunické nemocnice v Brně pro novorozená dvojčátka Péťu a Nikolku. A večer se tam vrátil v sanitce s potlučenou pánví a poškozeným močovým měchýřem. V čas desetiletého výročí vlastní zlomené páteře.

Karamba! Poslední tréninkový skok, kterým se předváděl fotografovi z brněnské redakce MFD. „Mám na posteli počítač a neustále mě zvoní mobil. Snažím se všechno přeorganizovat a dotáhnout do konce,“ vzkazoval o pár hodin později. Ale věděl jistě, že skákat tentokrát nebude.

Jediná šance byla přivábit oceánskou linkou náhradníka. Přidávají se potíže s udělením víza, pak zpoždění letadla. Hodinu před show přiburácel k hale Jeff Fehr. Ale bez motorky, bez helmy, bez bot i tlumičů. Kdo mu půjčí? Soutěž už pomalu končí, vítězí Jake Windham, drsný kousek, co si přivydělává jako bachař.

A najednou… „Párkrát na ni zabrblal, projel se po asfaltce před halou a vrazil dovnitř. Třikrát zatúroval a vystřihl „beko“. A pak ho pětkrát zopakoval,“ vzpomíná dnes stále s úžasem Tomáš Gregovský, jeden z českých otců zakaladatelů fmx. „Atmosféra byla skvělá, ale neměl jsem čas si ji užít. Musel jsem se soustředit jen na skok, jinak by to dopadlo moc špatně. A stejně jsem halu viděl vzhůru nohama,“ vyprávěl pak sám Fehr.

Přenos pak pouštěli v pořadu 12345 na americké televizní stanici Fox. Dvanáct tisíc lidí tady šílelo. Co na tom, že české dějiny přepsal Kanaďan.