17 října

2005 – Malý princ se vrátil z nebe, mamku nechal doma

19. a 20. listopadu, Sazka arena
vítěz: 1x tým Ameriky, 1x tým Evropy

Hvězdy: Nate Adams, Dustin Miller, Jake Windham a Mike Mason z USA, Andy Bell, Reagan Sieg a Jeff Fehr z Kanady. Morgan Carlson z Norska, Jimmy Verbrugh z Belgie, Petr Kuchař, Martin Koreň, Libor Podmol, Petr Pilát, Zdeněk Fusek a David Rejsek.

Ave Caesar, morituri te salutant. Buď zdráv, císaři. Ti, co jdou na smrt, tě zdraví. Dvě kumpačky jezdců pod prapory Ameriky a Evropy, pozdravili hulákajícího moderátora Mareše v tóze a vydali se podle dórských sloupů do boje. Koncept, inspirovaný filmem Gladiátor, vyprodal dvakrát Sazka arenu, v sobotu i v neděli. Celkem okolo 25 000 lidí, víc jiný sport do této haly nepřitáhl.

Proč se bát říct si za lístek i 800 korun? Když největší hvězda Nate Adams, čerstvý vítěz X Fighters i X Games, stál milion. Podívaná to byla opět strhující. Ačkoliv double flipu, který už předváděl za mořem Pastrana, se tu lidi teď nedočkali.

„Na zemi jsme všichni pohodáři, ale ve vzduchu se měníme ve zvířata,“ rozvíjel vývoj FMX Petr Kuchař. S pomocí hlukoměru určovali vítěze tentokrát diváci. Srážka světadílů skončila remízou 1:1. Ale nade vším čněl malý princ. Petr Pilát se stal ve čtrnácti letech nejmladším člověkem, který vytočil back flip na motorce. Na stopětadvacítce, stokilovém stroji, on padesátikilový chlapec. A na speciálně pro něj vyrobené rampě.

Čtrnáct měsíců poté, co strávil tři týdny v komatu a měl zlomené obě ruce a prsty na rukou, vyražený zub, pohmožděná a potrhaná játra, plíce, slezinu a ledviny. Na motorku usedl po pěti měsících, na Nový rok. „Abych neporušil tradici,“ připomenul statečně. Palce mu drželi táta, sestra i babička. „Máma řekla jen: Ani za živýho boha ne,“ smál se. Teď si to teprve užil. „Ale na večírek mě ještě nevzali, šel jsem brzo spát,“ stěžoval si. „Čarodějův učeň se vrátil z nebe, ale neunikl vyvolání z matiky,“ konstatoval na druhý den titulek v MFD.